Megatrendy a médiá 2016: sledujte online

Prostredie Smolenického zámku opäť navštívia odborníci z praxe a akademickej obce, doktorandi, študenti a hostia. Hlavnou témou tohtoročnej masmediálnej jarnej konferencie je Kritika v médiách, kritika médií. Čo sa aktuálne deje na konferencii, môžete sledovať prostredníctvom zápiskov. 

8.30    Smolenický zámok sa zapĺňa účastníkmi konferencie. Všetci návštevníci sa po registrácii postupne presúvajú do hlavnej sály, kde moderátor doc. Slavomír Magál otvorí 11. ročník konferencie Megatrendy a médiá 2016 na tému – Kritika v médiách, kritika médií.

Živý prenos z konferencie si môžete pozrieť tu:

9.05    Dekanka Dana Petranová počas svojho príhovoru poznamenala: „Téma konferencie sa nerodila ťažko, hoci ide o tému, ktorá je nesmierne náročná. Budeme sa zaoberať tým, akú úlohu majú médiá v súčasnosti, a či sú naďalej akoby strážnymi psami demokracie.“ Ďalej uviedla, že účastníci konferencie  sa budú v piatich sekciách zaoberať vplyvom médií na jednotlivé oblasti – gramotnosť, politika, spoločnosť, kreativita, marketing. Novinkou je tentoraz Labyrint umeleckej komunikácie, ktorý účastníci nájdu na nádvorí zámku, kde si môžu príjemne osviežiť svojho umeleckého ducha vďaka fotografiám, rôznym filmovým a literárnym ukážkam z pôdy FMK.

Jeden z organizátorov tradičnej konferencie v Smoleniciach, Martin Solík, povedal, prečo sa rozhodli pre tému mediálnej kritiky:


9.20    Každoročne sa na konferencii udeľuje ocenenie  Granátové Jablko Mariána Matyáša, ktorý povedal: „Naša alma mater je granátové jabĺčko. Každé pekné a milé zrnko ho utvára vcelku krásnym.“  Toto ocenenie sa udeľuje na jeho počesť a v kategórii ,,študent“ ho získal tento rok Ján Proner. Udelený titul mu bol za grafickú a vizuálnu tvorbu na fakulte. ,,Ďakujem predovšetkým Slávke Gracovej a Andrejovi Brníkovi, ktorí objavili môj potenciál.“ Odkaz na článok s Jankom nájdete nižšie.

Víťaz Granátového jablka v kategorii študent Ján Proner. Foto: Matúš Pástor

Víťaz Granátového jablka v kategorii študent Ján Proner. Foto: Matúš Pastor

Ján Proner, víťaz Granátového jablka Mariána Matyáša v kategórii študent:

V kategórii ,,absolvent“ úspešne bodoval tento rok pedagóg Peter Murár, ktorý sa stal aj najobľúbenejším na fakulte. Viac o ňom si môžete prečítať v článku, ktorého odkaz nájdete nižšie.

9.25    Šéfredaktor časopisu Communication Today Martin Solík hovorí nielen o novom čísle, ale aj „o snahe byť stále lepšími a lepšími hlavne po tom, čo sme v najprestížnejšej databáze vedeckých časopisov Web of Science .“

Martin Solík o Communication Today:

Šéfredaktor Communication Today Martin Solík.

Šéfredaktor Communication Today Martin Solík.

9.30    Ako býva súčasťou každej konferencie, nové číslo časopisu EJMAP a knihu z dielne najlepších študentských prác FMK Muuza predstavil Boris Brendza spolu s Martinom Klementisom. Prezradili nám, že EJMAP je po prvý raz v angličtine a nájdeme tam fotky z Nepálu a Tibetu. Martin Klemetis hovorí o veľmi dobrej spolupráci s vedením: „Veľké poďakovanie patrí doc. Slavomírovi Magálovi a dekanke Dane Petranovej.“

Boris Brendza a Martin Klementis predstavujú Vedecko-výskumný časopis EJMAP a nové číslo Muuzy. Foto: Matúš Pástor

Boris Brendza a Martin Klementis predstavujú Vedecko-výskumný časopis EJMAP a nové číslo Muuzy. Foto: Matúš Pastor

Vedecko-výskumný časopis EJMAP predstavil Boris Brendza:

O novom čísle MUUZY hovorí šéfredaktor Boris Brendza:

9.35    Renáta Miklenčičová hovorí o cene Briliantt. Do projektu sa zapojilo tentokrát 34 škôl.

Ocenenie Briliantt v kategórii základné školy vyhrala ZŠ A. Sládkoviča zo Sliaču za projekt Nech učenie nie je mučenie, ale zábava a poučenie.

Doc. Ľudmila Čábyová odovzdala cenu ZŠ A. Sládkoviča.

Doc. Ľudmila Čábyová odovzdala cenu ZŠ A. Sládkoviča.

Ocenenie Briliantt v kategórii stredné školy získala Stredná odborná škola z Púchova za projekt Módna kolekcia na slovenskom módnom trhu.

Stredná odborná škola z Púchova si prevzala cenu od prodekanky Juliány Minárikovej.

Stredná odborná škola z Púchova si prevzala cenu od prodekanky Juliány Minárikovej.

Ocenenie Briliantt v kategórii vysoké školy dostala Žilinská univerzita zo Žiliny s projektom Fyzikálna video analýza reálnych dejov.

Ocenenie Briliantt pre vysoké školy odovzdala doc. Hana Pravdová Žilinskej univerzite.

Ocenenie Briliantt pre vysoké školy odovzdala doc. Hana Pravdová Žilinskej univerzite.

9.50   Doc. Norbert Vrabec predstavil nové číslo časopisu Media Literacy Student Mgazine. Je to časopis na podporu vedeckej, študentskej činnosti a orientuje sa na problematiku mediálnej výchovy a mediálnej gramotosti, ktorý už funguje dva roky.

Viac o novom čísle časopisu Media Literacy Student Magazine prezradil doc. Norbert Vrabec:

Udelil aj nové ocenenie v súťaži detských poviedok  s témou „Dieťa medzi paragrafmi – Práva detí očami detí.“. V kategórii do 10 rokov vyhrala Radka Benčová z Levíc s poviedkou „Dieťa má dve rúčky – jednu pre mamu a jednu pre ocka.“ V kategórii nad 10 rokov vyhrala Nikola Hrušková z Novej Bystrice – Vychylovky s poviedkou „Čo by dospeláci nemali robiť deťom“.

Viac o tejto súťaži hovorí Jozef Tinka:

V rámci tejto súťaže Rada pre práva dieťaťa – Slovenská republika udelila ocenenie Krištáľová lastovička našej FMK a nadácii Volkswagen.

 9.55    Tému celej konferencie otvoril hlavný hosť prof. David Buckingham z Londýnskej univerzity, ktorý sa zaoberá výskumom interakcie detí a mladých ľudí s elektronickými médiami. Oboznamuje nás s problémami a potrebou mediálnej kritiky.

Prof. David Buckingham.

Prof. David Buckingham.

10.35    Slovo dostal prof. Dr. Alexander Fedorov z Ruska. Hovorí o kritike v modernom svete a poznamenal, že „entertainment  was never created for education.“

11.15    Po krátkej prestávke prevzal slovo odborník na sociálnu komunikáciu prof. Dr. Fridriech Krotz z Nemecka.

11.45    Ďalší príspevok je venovaný opäť zahraničnému hosťovi prof. Andreiovi Taranu z Rumunska. Dotkol sa veľmi aktuálnej témy utečencov. Rozprával aj o tom, ako médiá podávajú názory hlavných predstaviteľov štátov k tejto otázke.

13.45    Obedová prestávka sa skončila a v hlavnej sále pokračuje panelová diskusia na hlavnú tému konferencie. Otvorila ju doc. Hana Pravdová úvahou nad tým, akú úlohu majú médiá v súčasnosti. „Médiá sú strážnymi psami vlastných záujmov,“ poznamenala. Celá diskusia sa bude niesť v tomto duchu. Účastníkmi diskusie sú  Michal Horský (politológ), Boris Latta (redaktor denníka Pravda) a Matúš Sloboda (Demagog.sk). OdČlánok o panelovej diskusii si môžete prečítať  .

Panelová diskusia, zľava doc. Hana Pravdová, Michal Horský, Boris Latta, Matúš Sloboda.

Panelová diskusia, zľava doc. Hana Pravdová, Michal Horský, Boris Latta, Matúš Sloboda.

14.00    Matúš Sloboda predstavuje Demagog.sk: „Je to internetová platforma pre mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o politiku a overujú pravdivosť výrokov politikov. Už šesť rokov si udržujeme kredibilitu a budujeme si dôveru. Demagog.sk je nezisková organizácia. A pýtate sa, či  na tento projekt  máme? Áno. Máme nadšenie a záujem o politiku, takže peniaze nepotrebujeme. Robíme to preto, lebo nás to baví, a novinári nám dôverujú kvôli našej objektivite.“

14.10    Diskutuje sa o rozdieloch medzi investigatívou a konšpiračnými teóriami. Boris Latta vysvetlil: “ Zatiaľ čo pri konšpiračných teóriách prevládajú špekulácie, tak investigatívny novinár sa drží faktov. Konšpiračná teória je honba za ziskom, pretože ľudia takéto veci radi čítajú.“ Matúš Sloboda dodáva na margo tejto témy myšlienku Winstona Churchilla: „Nepravda obíde celý svet, pokým pravda si nasadí nohavice.“ Poukázal tým na to, že čitateľská úroveň Slovákov je veľmi nízka a nevedia čítať medzi riadkami.

Projektový manažér Demagog.sk:

14.30    Doc. Pravdová skonštatovala: „V súčasnosti už nie sú mienkotvorné médiá tie, ktoré označuje veda za mienkotvorné. Mienkotvornými sa stávajú bulvárne médiá, pretože ponúkajú informácie jednoducho a pre všetkých.“

14.50    Michal Horský prítomným vysvetľuje, že „aj keď máme často pocit, že máme slobodný prístup k informáciám, médiá aj tak používajú rôzne manipulačné techniky. Povedia nám to, čo chceme počuť a nasmerujú nás tam, kde nás chcú mať ony.“

15.30    Po diskusii sa hostia presunuli do jednotlivých salónikov. Svoje príspevky odprezentujú v sekciách s názvom Médiá a gramotnosť, Médiá a politika, Médiá a spoločnosť, Médiá a kreativita, Médiá a marketing.

15.45    Po krátkej prestávke ostali v Hlavnej sále garanti sekcie Médiá a gramotnosť Dana Petranová a Norbert Vrabec. V tejto sekcii postupne vystupuje osem rečníkov, ktorí diskutujú o témach ako vplyv televízie na agresivitu detí, súčasný stav mládežníckych časopisov na Slovensku atď.

15.50     V priestoroch knižnice prebieha diskusia na tému Médiá a politika. Hosťami v sekcii sú Elena Hradiská, Oľga Škvareninová, Božidara Turzonovová a ďalší.  Za dverami Poľovníckeho salónika sa prezentuje aj otázka médií a spoločnosti. Garantmi tejto sekcie sú Slavomír Gálik a Imrich Jenča.

16.00    V červenom salóniku sa diskutuje o médiách a kreativite. Hovorí sa aj o téme Obraz súčasných hrdinov zábavných formátov v komerčných televíziách či Média a učiteľ.  Médiá a marketing sú témou poslednej sekcie v Malej okrúhlej sále. So svojou prezentáciou vystúpila aj Zuzana Záziková, ktorá opísala vplyv sociálnej siete Snapchat na Generáciu Z.

18.30    Na čestných hostí a navštevníkov konferencie čaká banket a voľný program, kde okrem iného atmosféru spríjemní aj univerzitný spevokol UniTT.

Na zámku sa opäť stretneme zajtra. Už od deviatej hodiny nás čakajú ďalšie príspevky prezentujúcich.

Druhý deň konferencie

Druhý deň konferencie v Smoleniciach pokračujú účastníci v rokovaní. Príspevky v piatich sekciách s podtitulom ,,Kritika v médiách, kritika médií” budú trvať dnes dopoludnia. 

8.00    Účastníci prichádzajú na Smolenický zámok.

9.00    Hostia sa rozdelili do jednotlivých sekcií. V Hlavnej sále hovoria o mediálnej gramotnosti Lucia Brezovská, Norbert Vrabec, Viera Kačinová a ďalší. V ďalších štyroch sekciách sa opäť diskutuje o vplyve médií na politiku, spoločnosť, kreativitu a marketing. Aktuálnu problematiku rozvíjajú aj zahraniční hostia z Českej republiky, Poľska, Rumunska, Macedónska, Ukrajiny a Chorvátska.

10.35   Účastníci budú pokračovať v diskusii po krátkej prestávke.

11.50   Príspevky sa pomaly končia. Napoludnie sa hostia stretnú v Hlavnej sále, kde dekanka Petranová vyhlási najlepších rečníkov vo všetkých piatich sekciách konferencie.

12.10    Garanti v jednotlivých sekciách vybrali najlepšie prezentované príspevky:

Médiá a kreativita – prof. PhDr. Dušan Pavlů, CSc. za príspevok „Klientsky brief – základní zdroj efektivní kreativity v marketingové komunikaci.“

Médiá a politika – doc. PhDr. Peter Horváth, PhD. a Mgr. Matúš Meluš za príspevok „Médiá a ich vplyv na formovanie politických nálad.“

Médiá a marketing – PhDr. František Pollák, PhD. a prof. Ing. Róbert Štefko, PhD. za príspevok „Multifactor Analysis of Online Reputation as a Tool for Enhancing Competitiveness of Selected Slovak Towns.“

Médiá a gramotnosť – Martin Ďurko, MBA a prof. Ing. Veronika Stofová, CSc. za príspevok „Perception: Determinants and Nature of Direct and Indirect Experience.“

Médiá a spoločnosť – ThLic. Marián Gavenda, PhD. za príspevok „Medial Civilisation Diseases and Ways of Integral Healing.“

12.15    Súčasťou konferencie bol aj Labyrint umeleckej komunikácie. Z fotografií, filmových a literárnych príspevkov z pôdy FMK vedenie ocenilo tie najlepšie:

  • 3. miesto – PhDr. Ladislav Volko, PhD. a Mgr. Boris Brendza, PhD. – básnická tvorba
  • 2. miesto – Mgr. Tomáš Hučko, ArtD. – filmová tvorba
  • 1. miesto – Mgr. Art. Ivan Dudáš, ArtD. – fotografia

12.20    Dekanka Petranová sa lúči s účastníkmi konferencie so slovami: „Zachovajte nám priazeň naďalej. Dobrú chuť a šťastnú cestu domov.“

Dekanka Dana Petranová.

Dekanka Dana Petranová.

Na záver organizátor Martin Solík dodal:

13.30     Hostia po obednej prestávke odchádzajú zo Smolenického zámku. Ďalšia konferencia bude najbližšie na jeseň tohto roku.

Text: Petra Pupalová
Foto: Matúš Pastor
Redaktorka: Alena Bartková, Petra Pupalová

Súvisiace články: