Megatrendy a médiá 2015: čítajte online

V utorok 14. apríla sa na Smolenickom zámku opäť stretnú mediálni odborníci na medzinárodnej vedeckej konferencii Megatrendy a médiá 2015. Hlavnou témou konferencie sú Komunikačné polia: totemy a tabu. Čo sa aktuálne deje na konferencii, môžete sledovať prostredníctvom online zápiskov. 

07.15     Prví účastníci prichádzajú na zámok.

uvod-megatrendy-media-2015

Foto: Jakub Kovalík

IMG_1879

Foto: Diana Čermáková

08.55     Hlavná sála sa začína zapĺňať účastníkmi. Prvou časťou programu bude príhovor dekanky Dany Petranovej, udeľovanie Granátového jablka Mariána Matyáša a odborná komisia odovzdá cenu Briliantt. Dopoludnia pokrstia ďalšie čísla študentskej MUUZY 2015 a časopisu Communication Today. Pozvanie na konferenciu okrem domácich hostí prijal aj prof. Diab M. Al-Badayneh z Jordánska.

09.10     Konferenciu otvoril vedúci Katedry umeleckej komunikácie Slavomír Magál spolu s dekankou FMK Danou Petranovou. Účastníkov konferencie oboznámila s dnešným priebehom konferencie. ,,Čím je táto konferencia iná? Dovolím si citovať jedného stredoškoláka: Definitívne sa rozhodujem pre FMK, a to pre neskutočné množstvo príležitostí a pre rodinnú atmosféru na fakulte. Preto sa tu cíťte ako doma.“ 

viktoria mirvajová

Viktória Mirvajová (zdroj: archív)

09.20     Prvú cenu Granátového jablka Mariána Matyáša udelili absolventke Viktórii Mirvajovej. Slová Mariána Matyáša potvrdila slovami ,,Dúfam, že vždy budem tým dobrým zrnkom.“ Druhú cenu v kategórii študent získala doktorandka Slávka Mazáková. Viac o Slávke Mazákovej sa môžete dočítať aj v článku. Redaktorka Alena Bartková sa pýtala aj samotnej víťazky. Nahrávku si môžete vypočuť nižšie:

 

 


09.30     Študentský almanach prác bol viackrát ocenený ako najkrajšia kniha roka. Šéfredaktor Boris Brendza predstavil ďalší ročník publikácie MUUZA 2015. Krátko nato predstavil časopis Communication Today Martin Solík. O novom vydaní informuje šéfredaktor:

O  MUUZA 2015  hovorí Boris Brendza:

09.35      Riaditeľka súťaže Briliantt Renáta Miklenčičová udeľuje ocenenie za inováciu v procese vzdelávania. Kategória ,,Základné školy“:

  • 3. miesto: Základná škola Park Angelinum, Košice – projekt Vytváranie neohrozujúceho prostredia v podmienkach základnej školy
  • 2. miesto: Základná škola, Jilemnckého ulica č. 2, Žiar nad Hronom – projekt Nech to všetci vidia
  • 1. miesto: Špeciálna základná škola Hnúšťa – projekt Prekonajme spolu neviditeľnú bariéru – bariéru mlčanlivosti

Kategória ,,Stredné školy“:

  • 3. miesto: Súkromná stredná odborná škola hutnícka Železiarne Podbrezová – projekt Inovácia v poskytovaní vzdelávania vypracovaním metodiky pre duálne vzdelávanie a pre ďalšie profesijné vzdelávanie a zriadením centra odborného výcviku v oblasti hutníctva z metrológie
  • 2. miesto: Gymnázium, Ul. 1. mája 8, Malacky – projekt Experimentálne vedy
  • 1. miesto: Gymnázium Ľudovíta Štúra, Zvolen – projekt Študentská televízia

Kategória ,,Vysoké školy“:

  • 3. miesto: Žilinská univerzita, Žilina – projekt Zvyšovanie kompetencií študentov potrebných pre trh práce inovatívnymi formami vzdelávania
  • 2. miesto: Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity, Bratislava – projekt Modelujeme diela nestorov slovenskej architektúry
  • 1. miesto: Fakulta ekológie a environmentalistiky, Technická univerzita, Zvolen – projekt Sokratov inštitút
rektor-MaM2015

Foto: Jakub Kovalík

09.45     Norbert Vrabec udeľuje ocenenie Media education – The Best Practice. Zároveň privítal doktorku Natašu Slavíkovú z Metodicko-pedagogického centra z Bratislavy.

  • 3. miesto získali Alena Píšová zo ZŠ SNP – Horná Ždaňa za projekt školského rádia Perfekt,  ktorý vychováva kreatívneho a kriticky mysliaceho tvorcu mediálnych obsahov. Ďalšie 3. miesto získala Katarína Tomašovičová z Gymnázia Angely Merici z Trnavy za výučbovú aktivitu ,,Stereotypy v nás – je možné s nimi bojovať?“
  • 2. miesto udelili Monike Gluzekovej zo ZŠ Vyhne, kde žiaci 9. ročníka zrealizovali projekt Modrá droga – využívanie až závislosť na sociálnych sieťach (anketa a filmový scénar).
  • 1. miesto získala Martina Urdová zo ZŠ Kurima. Cenu získali žiaci 7. ročníka za vlastné vytvorené televízne štúdio Baxi TV a rozhlasové štúdio Táraš.

10.00     Rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda Jozef Matúš hovorí o Nových trendoch v médiách, resp. nových problémoch. ,,Očakávať od médií, že vám budú hovoriť pravdu je taká istá hlúposť, ako očakávať od bankového úradníka, že vám povie niečo objektívne o spravodlivom nastavení daňového systému. Jednoducho, treba používať zdravý rozum a vždy sa pýtať: komu táto informácia vyhovuje?“ 

10.30     Diab M. Al-Badayneh, profesor aplikovanej sociológie, kriminológie a štatistiky z Centra Ibn Khaldun pre výskum a štúdiá z Ammánu (Jordánsko), hovorí o „Radikalizácii mládeže vo veku digitalizácie“ (Radicalizing Youth in the Digital Age).

Zdroj: Jakub Kovalík

Foto: Jakub Kovalík

11.00     Po krátkej prestávke sa začne rokovať v 5 sekciách.

11.15     prvej sekcii s názvom ,,Transformácia mediálnej záhrady“ sa predstavia s príspevkami Nataša Slavíková z Metodolicko-pedagogického centra v Bratislave, zástupcovia FMK UCM, a to Norbert Vrabec, Viera Kačinová či Mária Moravčíková. V sekcii sa predstavia aj Tamara Heribanová, Andrzej Adamski či Arkadiusz Modrzejewski. Garantmi sekcie sú Norbert Vrabec a Slavomír Gálik. V druhej sekcii s názvom ,,Mediálne a marketingové hry oligarchov“ sú garantmi sekcie Slavomír Magál a Hana Pravdová. Hosťami v sekcii sú aj Stefan Stanciugelu z Rumunska, Zbigniew Widera z Poľska, Majda Tafra-Vlahovič z Chorvátska, atď. Jedným z príspevkov je aj ,,Koniec sveta (médií) alebo možnosť zmeny.“ Do tretej sekcie ,,Transkultúrna komunikácia a mediálne umenie“ prijali pozvanie hostia z Českej republiky či Poľska. Z domácich hostí vystúpia Veronika Kudlačáková (UKF Nitra), Imrich Jenča (FMK UCM), či Ivan Lužák (FMK UCM). Revolučnou transformáciou: Transkultúrny trend rozmantých modernít priblíži Marek Hrubec z Českej Akadémie Vied v Prahe. Garantmi tejto sekcie sú Miloš Mistrík a Marek Hrubec.

Zdroj: Jakub Kovalík

Foto: Diana Čermáková

11.30     Prodekanka Hana Pravdová hovorí o hlavnej téme konferencie. Nahrávku od redaktorky Aleny Bartkovej si vypočujete tu:

12.00     Dopoludňajší program sa o polhodinu končí. Popoludní budú domáci aj zahraniční hostia pokračovať v predchádzajúcich troch sekciách a od 15.30 sa pridajú ďalšie dve. Panelová diskusia bude tentokrát na tému ,,Človek v zrkadle mediálnej kreativity.“ Pozvanie prijali moderátorka Adela Banášová, herec Daniel Dangl, Zora Hudíková z Paneurópskej univerzity v Bratislave a Alexander Plencner (FMK UCM v Trnave). Diskusiu bude viesť Slavomír Magál.

12.40     Skončili sa dopoludňajšie časti rokovania v sekciách. Ďalší hostia prichádzajú do Smolenického zámku. Adela Banášová, jedna z účastníčok panelovej diskusie, oznámila neúčasť pre zdravotné komplikácie. Nahradí ju moderátor RTVS Martin Nikodým.

13.30     Začala sa panelová diskusia v Hlavnej sále Smolenického zámku. Marek Šimončič predstavil hostí diskusie a predal slovo moderátorovi Slavomírovi Magálovi. Vyzýva účastníkov vyjadriť sa na tému mediálnej produkcie na Slovensku a mediálnej gramotnosti.

13.35     Zora Hudíková hodnotí tzv. svedomie národa.  „To, čo TV prezentuje, vnímajú recipienti v inej podobe. Veľmi populárne sú seriály ako Horná Dolná či Kolaps. Dnes sú ľudia unavení z tohto ťažkého života, a preto ho chcú vnímať v inej podobe. Chcú sa zabávať, na jednej strane sa smejú, ale na druhej tieto formáty kritizujú.“ 

13.45     Ako skonštatoval Dano Dangl, prvú z podmienok, ktorú si pri tvorbe formátu kladie, je to, aby nebol nijak obmedzovaný cenzúrou. Hneď nato nadviazal Martin Nikodým: ,,Jediné, čo môže televízia divákovi odovzdať, je radosť zo života. A keď to divák cíti, je ochotný vám to uveriť.“ 

Zdroj: Jakub Kovalík

Foto: Jakub Kovalík

13.50     Dano Dangl na tému mediálnej gramotnosti skonštatoval, že Slovenská republika je príliš zaujatá politickým dianím. Podľa jeho slov by médiá nemali vychovávať, pretože na to nemajú tú ,,správnu silu.“ Keby však mali výchovný charakter, nikto by to nesledoval.

14.00     Zora Hudíková: ,,V súčasnosti sa spravodajstvo stáva zábavným formátom a zábavné programy, naopak, naberajú informačný charakter. V rámci televízií je dostatočne veľa seriálov, ktoré parodujú bežný život a starosti ľudí. Má táto paródia ale zmysel? Ľudia to majú radi.“ K jej výroku sa pripája aj Dano Dangl, ktorý dodal kritiku k spravodajským formátom v súčasných médiách.

Zdroj: Jakub Kovalík

Foto: Jakub Kovalík

14.10     Alexander Plencner konštatuje, prečo ľudia vyhľadávajú v televízii vzory. ,,Po prvé, vždy nás niečo prekvapí a po druhé, pocit nadriadenosti. Ľudia nechcú nad sebou žiadneho policajta, ktorý im bude určovať, čo je správne a čo nie, to tu už dávno neplatí.“ Krátko nato so smiechom okomentoval situáciu reality šou na Slovensku, ktorá dáva moc tým, čo sa cítia v živote na druhej koľaji. Tento systém podľa Plencnera vedie k odvahe vysmievať sa moci.

14.20     Dano Dangl a Zora Hudíková hovoria, že médiá pracujú iba s čiastkovými informáciami. Ako uviedla Zora, skupina mladých odmieta rozprávať sa a hodnotiť, učiť sa a vyhľadávať informácie ďalej, pokiaľ sa ich téma netýka.

14.35     Dekanka Dana Petranová sa zapojila do diskusie a oslovila Dana Dangla, ktorému vysvetľuje výučbu študijného programu AMES (Aplikované mediálne štúdiá) ako reakciu na jeho predchádzajúci názor. Tvrdí, že mediálna výchova u nás vyjadruje rozvoj kritického myslenia a na FMK vnímame mediálnu výchovu ako niečo iné, čo je v realite. ,,Ľudia majú radi istotu, stabilitu a bezpečnosť. Viete si predstaviť tú paniku, keby si zapnú o 19.00 Televízne noviny a vysiela televízia zábavný program? Vidím to aj na našich študentoch. Tu na škole tiež potrebujú istotu.“ 

14.40     Dano Dangl sa pýta, či súčasný fenomén internetu „Evelyn“ znamená pre mladých ľudí „elitu.“ Vďaka videniam na sociálnych sieťach vzbudila záujem u mladej generácie a zaujíma ho postoj mladých ľudí. Jeho otázka zatiaľ ostáva otvorená. Na to dodáva Alexander Plencer, podľa ktorého Evelyn neohrozuje svojim vystupovaním zábavné televízne formáty.

Foto: Jakub Kovalík

Foto: Jakub Kovalík

14.50     Martin Nikodým skonštatoval, že s nevkusom netreba bojovať, najlepšie je nestať sa súčasťou. Slavomír Magál nadviazal na jeho poznámku a otvára novú diskusnú otázku, či existujú nejaké kultivácie vkusu. ,,Mali by sme si ujasniť mýtus o tom, čo je nevkus. Nevkus nie je nákazlivý, to nie je chrípka,“ dodáva Alexander Plencner a tému komentujú ďalej.

15.00     Dano Dangl celý čas reaguje uvoľnene a prináša do diskusie svoj typický humor a prirodzené reakcie. Dodáva: ,,Aj keď pôsobím v zábavných formátoch, ľudia ma poznajú iba odtiaľ, orientujem sa i na omnoho ťažšie, dôležitejšie programy.“ 

15.10      Na tému vulgarizmov v mediálnych formátoch sa vyjadruje aj Alexander Plencner: ,,To nie je o tom, koľko vulgarizmov máme, záleží od kontextu.“ Zároveň dodáva, že niekedy vie vulgarizmus tak „zapadnúť,“ že je to vec kontextu a účelu a hierarchiu v tomto prípade neukladá. Zora tvrdí, že v súčasnosti je moderné nadávať, a preto všetci nadávajú – divák má zlú náladu, tak pozerá filmy, v ktorých prevláda agresivita a neslušné vyjadrovanie. Práve naopak, pri dobrej nálade je človek ochotný si pozrieť romantický film či dokument a na vulgarizmy ani nepomyslí. Martin Nikodým dodáva: ,,Nie som zástancom vulgarizmov, ale som ochotný to prijať, neberiem to ako tabu.“ 

15.15     Panelová diskusia sa končí. Po krátkej prestávke odchádzajú účastníci rokovať opäť do miestností Smolenického zámku v jednotlivých sekciách. Alexander Plencner o mediálnej gramotnosti:

Dano Dangl o mediálnej kreativite:

17.00     V Hlavnej sále odovzdá Vedecká rada UCM čestný titul doctor honoris causa. Tento rok ho získal profesor Diab M. Al-Badayneh, známy jordánsky profesor aplikovanej sociológie a sociálnej psychológie. Viac ako 50 svojich publikácií preložil do anglického jazyka za podpory vedeckého programu NATO. Získal ocenenia za najlepšie preloženú knihu, za najlepší výskum v psychologických vedách a univerzitnú cenu za výskum. Okrem iného vystriedal na univerzite viacero funkcií – dekan, viceprezident, riaditeľ Ibn Khaldun Center, a pod. 

Druhý deň konferencie

Druhý deň konferencie v Smoleniciach pokračujú účastníci v rokovaní. Príspevky v piatich sekciách s podtitulom ,,Mediálna farma: Totemy a tabu“ budú trvať dnes dopoludnia. 

09.00    Hostia sa rozdelili do jednotlivých sekcií. V Hlavnej sále hovorí o kyberspiritualite Slavomír Gálik (FMK UCM). V tejto sekcii s názvom ,,Transformácia mediálnej záhrady“ odznejú dnes dopoludnia prezentácie o úskaliach žurnalistickej etiky v čase internetizácie či meranie rodičovskej mediácie internet.

10.00     Diskusie v ostatných sekciách stále pokračujú. Po včerajšom vyhodnotení ocenení Granátt, Granátové jablko, pokrstení knihy MUUZA 2015 a časopisu Communication Today, bola krátko popoludní panelová diskusia s hosťami Danom Danglom, Martinom Nikodýmom, Alexandrom Plencnerom a Zorou Hudíkovou. Viac o panelovej diskusii sa môžete prečítať v článku na webovej stránke Rádia Aetter.

Panelová diskusia na Smolenickom zámku. Foto: Jakub Kovalík

Účastníci konferencii zaplnili počas panelovej diskusie celú sálu. Foto: Jakub Kovalík

11.30     Príspevky sa pomaly končia a účastníci po obednej prestávke odchádzajú zo Smolenického zámku. Ďalšia konferencia FMK UCM bude najbližšie na jeseň tohto roku.