marketa kutilova na fmk

Ako pracujú novinári na fronte? Príďte na besedu s vojnovou reportérkou Markétou Kutilovou

Pokrývala vojnu v Sýrii, Iraku, Líbyi, Karabachu či na Ukrajine. Kutilová príde do Kina OKO.

V stredu 26. októbra vás pozývame na filmovú projekciu a následnú besedu s oceňovanou vojnovou reportérkou. Budeme hovoriť nielen o tvorbe vojnovej reportáže, ale aj pohybe na fronte, etike zobrazovania vojnových zločinov či objektivite novinára. Začíname o 11.00 hod. v priestoroch Kina OKO.

marketa kutilova na fmk

 

Kto je Markéta Kutilová

Ako novinárka začínala v roku 2012 v Lidových novinách a od začiatku svojho pracovného pôsobenia bola vysielaná na reportáže do zahraničia – najmä do afrických a ázijských krajín. Okrem iného patrila k zakladajúcim členom misie „Človek v ohrození“ v africkom Kongu, kde monitorovala postavenie civilného obyvateľstva vo vojnových zónach.

Postupne dokumentovala vojnový konflikt v Sýrii (doteraz navštívila 13x) a v Iraku (doteraz navštívila 5x) – takmer všetky z uvedených reportážnych ciest uskutočnila spoločne so svojou kolegyňou, novinárkou Lenkou Klicperovou.

Priamo na mieste dokumentovali inváziu Turecka do severnej Sýrie, ale aj občiansku vojnu v Líbyi a nedávny krvavý konflikt v Náhornom Karabachu. V nedávnej minulosti strávila Markéta Kutilová tiež pomerne dlhý čas na miestach bojov na východnej Ukrajine.

Spoločne s Lenkou Klicperovou vydali doteraz 6 kníh – Islámskému státu na dostřel I a II, Ve válce a Válka je mým osudem, S lékaři v první linii a Poslední zapálí vesnici.

Svoje reportérske zážitky a skúsenosti spolu s Lenkou Klicperovou pretavili do niekoľkých kníh. Zdroj: facebook.com/Markéta Kutilová

Svoje reportáže publikuje Markéta Kutilová v televízii (obvykle v programe Reportéři ČT), ale spolupracuje aj s mnohými českými a slovenskými médiami (denník Postoj).

Okrem vojnových konfliktov sa Markéta Kutilová dlhodobo a systematicky venuje aj téme migrácie (líbyjská a balkánska trasa) a postaveniu žien a detí na pozadí vojnových konfliktov. Jej viaceré reportáže boli ocenené cenou „Czech press photo“.

» V prípade, že dopoludňajšiu besedu na FMK nestíhate, dávame do pozornosti aj prednášku Kutilovej v Malom Berlíne. Uskutoční sa v utorok 25. októbra o 19.00 hod.

Zdroj titulnej foto: archív Markéty Kutilovej