FMK na KVIFF už piatykrát. Prečítajte si svedectvá účastníkov o tejto užitočnej novinárskej skúsenosti

Študenti sa opäť vrátili na Medzinárodný filmový festival do Karlových Varov. Za viac než týždeň praktizovania žurnalistiky vytvorili 51 výstupov pre rôzne druhy médií. Pozrite sa, aké.

Účasť našich študentov na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary sa stáva už dobre zaužívanou tradíciou. Tento rok tam naši študenti zavítali už po piatykrát. Desať našincov bolo od 28. júna do 7. júla 2019 vyslaných na svetovo uznávanú udalosť, odkiaľ pripravovali reportáže a rozhovory pre slovenské média. Podarilo sa im vytvoriť viac ako 50 mediálnych výstupov.

Práca pre reálne médiá

Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary píše svoju históriu už 54. rokov. Radí sa medzi najprestížnejšie v strednej a východnej Európe a patrí do rovnakej kategórie ako festivaly v Cannes, Berlíne, Moskve či Tokiu. Rovnako tento rok trnavskú výpravu sprevádzal pedagóg doktor Tinka. Okrem možnosti stretnúť známe tváre z filmového priemyslu a užitia si množstva filmov, ich úlohou bolo najmä pripravovanie mediálnych výstupov pre slovenské média.

Novinársku tvorbu našich študentov si môžete pozrieť tu.

Desiatka študentov z bakalárskeho, magisterského a doktorandského štúdia pracovali pre spravodajskú agentúru TASR, Trnavské rádio, mesačník Kultúrny život, onlinové portály Rewind.sk, Gaudeo.sk a Attelier.sk. Neobišli ani verejnoprávny telerozhlas, a tak prácu našich študentov ste si mohli vypočuť z Rádia Regina Západ a z Rádia Slovensko. Ich reportáže získali niekoľkokrát priestor v televíznej spravodajskej relácii Ranné správy RTVS.

Udalosť roka

Karlovarský festival sa považuje za významnú spoločenskú udalosť, ktorej prestíž dodávajú zahraniční hostia a zvučné mená svetovej kinematografie. Hlavné dejisko predstavuje Hotel Thermal, kde sa nachádza niekoľko kinosál a tiež sa tu združujú ostatní zástupcovia médií. Na festivale sa každoročne udeľuje Krištáľový glóbus. Od jubilejného 35. ročníka (rok 2000) má podobu dievčaťa zdvíhajúceho krištáľovú guľu, ktorú navrhol Tono Stano, Slovák žijúci v Prahe. Celkovo sa počas deviatich dní v 14 kinosálach premietlo vyše 150 filmov, z ktorých bolo 70 uvádzaných v svetovej, medzinárodnej či európskej premiére.

Ako vidia novinársku skúsenosť účastníci karlovarského festivalu? Okrem „vedúceho zájazdu“ sa za ním obhliadli niektorí študenti.

Jozef Tinka: V Karlových Varoch to nie je také jednoduché, ako sa, pri pohľade na vysmiatych študentov na sociálnych sieťach, môže javiť. Nie každý divoké tempo a stres zvláda, nie každý dokáže efektívne fungovať. Ale festivalová atmosféra takmer dokonale simuluje prácu v spravodajských médiách. Presne o to ide, vystúpiť z akademickej bubliny a namočiť sa do skutočného novinárskeho života. Vždy sa teším, keď sa mi priamo pred očami menia moji mladí kolegovia, akoby človek videl dozrievať čerešne. Nikto, kto po prvý raz príde na festival, už sa nevráti rovnaký. A to ma baví!

Fotografka Dominika Petráková: KVIFF by mal zažiť každý novinár, fotograf, redaktor… Je to (ne)uveriteľný čas strávený v priamom dejisku festivalového kolotoča na vlastnej koži.
Chvíle eufórie sa každý deň striedali s napätím a mňa to osobne posúvalo vždy vpred. Je úplne iné vidieť na vlastné oči otvárací a záverečný ceremoniál alebo byť pár centimetrov od Julianne Moore, Jaromíra Hanzlíka, Roberta Pattinsona či Taika Waititiho ako to sledovať cez obrazovku.

Redaktor Juraj Rakučiak: Na festivale som zažil niekoľko príjemných momentov. Najviac ma potešilo, keď moju správu o Jakubiskovej Perinbabe 2, prebrali viaceré onlinové média. Chválim prácu mojich kolegov, ktorých som mal možnosť bližšie spoznať a spriateliť sa s nimi. Chcel by som sa poďakovať fakulte za možnosť byť súčasťou tejto významnej kultúrnej a svetovo uznávanej udalosti. Na karlovarskom festivale som mal premiéru, no jeho atmosféru by som si rád zopakoval. Hoci sme mali práce dosť, zostal nám čas na filmy, koncerty, zábavu a spoznávanie mesta.

Rozhovor J. Rakučiaka s Tónom Stanom.

Televízna redaktorka Lýdia Cvopová: Kto nezažije, neuverí! Tak by som opísala pobyt na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary. Jedinečná novinárska príležitosť nás vtiahla do víru filmov, slávnych osobností a noblesy. Minulý rok sa nám podarilo urobiť rozhovor s hviezdou českej filmovej scény, s Jaromírom Hanzlíkom. Tento rok sme vytvorili sériu piatich televíznych reportáží zo zákulisia festivalu, ktoré boli odvysielané v Ranných správach RTVS. Každý ročník festivalu je niečím výnimočný a na každom sa môžeme naučiť niečo nové. Určite by som ho odporúčila všetkým začínajúcim novinárom.

Lýdia a Marek počas prípravy reportáže do Ranných správ v RTVS. Foto: Anna Ficová

Kameraman Matej Hlbočan: Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť! Karlove Vary sa niesli presne v tomto štýle. Nie je všetko o teórii, rovnako dôležitá je prax, najmä pokiaľ ide o prácu budúceho redaktora. Festival mi priniesol poznatky, ktoré vás v škole nenaučia. Dôležitou súčasťou našej cesty bola aj tímová hra, bez ktorej sme sa nemohli pohnúť ďalej. Spoločne s Lýdiou sme pracovali na výrobe reportáží pre RTVS. Neraz sme zostali pri strihaní do štvrtej rána. Stáž by som odporučil študentom, ktorí bažia po nových poznatkoch a chcú sa zlepšovať v tom, čo robia.

Redaktorka Alžbeta Jánošíková: Účasť na karlovarskom festivale z pozície novinára a nie návštevníka bola pre mňa poriadna lekcia do života. Mala som možnosť zúčastniť sa na oficiálnych tlačových konferenciách s americkými hviezdami, ako sú Julianne Moore, Patricia Clarkson, Billy Crudup alebo Casey Affleck. Bol to výnimočný pocit sedieť vedľa uznávaných novinárov z Hollywoodu, Veľkej Británie či Kalifornie. Za svoj veľký úspech pokladám rozhovor so slovenským hercom Milanom Ondríkom, ktorý získal Krištáľový glóbus. Deväť pracovných dní bolo náročných, no vďaka skvelému tímu ľudí z FMK mi bolo dobre.

Kameraman Ján Proner: Už po štvrtýkrát vo Varoch! Opäť ďalší nezabudnuteľný ročník plný skúseností, filmov a zážitkov. Ja sa na festival každoročne teším, lebo tam panuje skvelá atmosféra a vždy sa vybuduje super kolektív. Je zaujímavé pozorovať študentov, keď sú hodení do vody, majú prax, musia rýchlo reagovať, byť aktívni a naučiť sa riešiť veci pod stresom. Osobne som spoznal skvelých ľudí, spolupracoval na viacerých projektoch, videl vyše 15 filmov a natočil/nafotil cez 90 GB dát.

Počas tvrdej práce. Foto: Anna Ficová

Fotografka Anna Ficová: Každý z FMK by mal mať možnosť zažiť KVIFF aspoň raz, pretože je to výborná skúsenosť. Boli sme dobrý kolektív, ktorému sa chcem poďakovať za výbornú atmosféru, ktorá mi spríjemnila pobyt v Karlových Varoch. Je pravda, že sa tam všetko rieši rýchlo a pod stresom, ale popri práci zažijete neopakovateľné chvíle. Nie vždy sa naskytne možnosť byť na tlačových konferenciách s americkými hviezdami alebo osobne vedľa nich stáť na červenom koberci. Čo zažijete tam, nemusíte zažiť už nikde!

Rozhlasová redaktorka Ľubica Bôtošová: Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary mi dal ešte väčšiu trpezlivosť pracovať v tíme a spoliehať sa na prácu a schopnosti ďalších ľudí. S našou FMK UCM skupinkou som zažila mnoho úsmevných momentov. Ono pracovať v kolektíve nie je veľmi jednoduché, no po prvých troch-štyroch kritických dňoch sa vzťahy vykryštalizujú a začnete si viac dôverovať. Nielen medzi sebou, ale najmä sám sebe. Intenzívna deväťdňová novinárska práca je psychicky aj fyzicky veľmi náročná, a preto by mali do Karlových Varov cestovať charakterovo aj profesionálne vyzreté osobnosti.

Rozhovor s Borisom Pršom viedla Ľubica Bôtošová.

Redaktorka Simona Mičová: MFF KV som sa tento rok zúčastnila druhýkrát. Doslovnú premiéru som si zažila ešte pri 50. ročníku. Vtedy sme s ďalšími 10 spolužiakmi prišli do Karlových Varov úplne po prvýkrát v histórii FMK. Končila som bakalársky stupeň štúdia, čakali ma štátne skúšky. Prišlo mi nereálne, že môžem písať pre veľké slovenské médiá a oni to ešte aj budú publikovať. A už vôbec mi nenapadlo, že sa na festival o 4 roky vrátim ako doktoranda a čiastočne aj koordinátorka stáže. Je to neopísateľná skúsenosť, otestujete svoje hranice, fyzické aj psychické. Nadviažete priateľstvá, spoznáte nových ľudí aj z pracovného hľadiska. Za 11 dní rozšírite všetky svoje obzory. A najväčšia radosť je, keď sa ako kolektív tešíte z dosiahnutých úspechov. Je to pracovne namáhavá stáž, ale ak sa vám táto možnosť naskytne, chopte sa jej bez zaváhania.

Autor: Juraj Rakučiak