FMK Hollywood: Malí filmári zažiarili na Detskej univerzite 2018

Malí telom, no veľkí dušou a talentom. Deti, ktoré sa nechali vtiahnuť pútavým dejom veľkofilmu a zistili na vlastnej koži, ako sa režíruje, strihá, píše a tvorí hotové umelecké dielo.

Herci a herečky, režiséri či zvukári to, čo sa naučili, zrealizovali v utorok na Fakulte masmediálnej komunikácie na 6. ročníku Detskej univerzity. 

Ich úloha vôbec nebola jednoduchá. Ako to však poznáme, detskej fantázii sa medze nekladú. Na začiatku dňa sa deti rozdelili do siedmich skupín a podľa časového harmonogramu sa na každom stanovišti niečo učili, a zároveň sa aj zabávali.

Zákulisie dabingu

V skutočnom dabingovom svete zaberie natočenie jednej epizódy aj trištvrte dňa (zdroj: lupa.cz), naši najmenší mali na to 40 minút. 

Dielo šikovných detí a ich filmu Doba ľadová:

 

Ukážka dabingovej práce dievčenského tímu Upírky a ich Hotel Transylvánia: 

 

Celý proces vznikal za podpory FMK a jeho odborného pedagóga Mgr. Andreja Brníka, PhD., v priestoroch rozhlasového štúdia Aetter.sk.

Zvukové nebo

V týchto istých priestoroch, len o kúsok ďalej, deti tvorili do svojich filmov zvuky. Či už pomocou obyčajného papiera, vlastných úst alebo kriku. Film si občas vypýta dramatickú atmosféru.

Transformers:


Doba ľadová:

Jano a Mariena:

S podporou Mgr. Tomáša Farkaša, PhD., deti samy zistili, že napríklad aj krok vo filme musia nahrávať zvlášť za pomoci špeciálnych zvukových efektov. Takto im to išlo:

HD štúdio je snom každého malého filmára 

Keď sme sa na začiatku spýtali, na čo sa deti najviac tešia, magické zelené plátno bolo jasné. Deti to milujú a ešte viac zbožňujú meniace sa špeciálne efekty pomocou počítačov. V našom HD štúdiu pod dohľadom Mgr. Mareka Šimončiča, PhD., si mohli vyskúšať, na akom princípe réžia funguje a čo sa stane, keď je plachta, ktorou sa prikryjú, zelená. Ak by ste si chceli s deťmi zaspomínať aj na zážitky z ďalších stanovíšť, pozrite si fotoreport.

Každý z detí sa naučil, že o svojom filme sa musí aj dobre písať v novinách. So správnym titulkom, obrázkami a rozhovorom.

Pod vedením doktoranda Mgr. Igora Piatrova sa deti naučili vyrobiť aj vlastný plagát.

Detská univerzita býva každý rok počas leta pre deti vo veku od 9 do 14 rokov. Cieľom je, aby sa naučili a zároveň zabavili počas týždňa na jednotlivých fakultách Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Text: Karin Kubíková
Foto: kolektív FMK UCM, fotoreport Jakub Kovalík