Vyštudovať dokážeš aj popri zamestnaní. Prihlášky na externé prijímame do konca mája

Vzdelanie je komodita, ktorá nestráca na trvanlivosti a ktorú nám nikto nemôže vziať. Aj keď máte rozbehnutú kariéru, možno je práve teraz tá správna doba, doplniť si ju o vysokoškolský titul. Nikdy neviete, kedy sa vám zíde.

Mnohých záujemcov o externé štúdium odrádza fakt, že nebudú stíhať školu aj prácu. Napríklad na Fakulte masmediálnej komunikácie chodíš do školy len každú druhú sobotu počas semestra. To je zhruba šesť dní v priebehu troch mesiacov. A keď si to zrátame dohromady, je to iba 12 sobôt ročne. Takže okrem titulu si dokážeš plnohodnotne budovať kariéru.

Dva v jednom

Tento benefit využíva aj moderátor spravodajstva v rádiu Expres Dominik Matulaj. “Po maturite na filmovej škole v Košiciach som začal pracovať v rádiu Expres a neskôr aj v televízii Markíza. Vysokú školu som chcel mať, no nevedel som to skĺbiť s denným štúdiom, a preto som sa rozhodol pre externé štúdium na masmediálke v Trnave. Popri praxi som chcel získať viac aj z teoretickej časti oblasti, ktorú vykonávam,” vysvetľuje mladý rozhlasák. Aj keď niekedy nestíha a školu kvôli pracovným povinnostiam či únave vymešká, na FMK sa mu vždy snažia vyjsť v ústrety.

Skúškové zvládneš

Väčším strašiakom než je semester je pre všetkých externistov skúškové. Treba sa nárazovo učiť a písať seminárne práce. Pohodu školských lavíc, ktorá panuje na prednáškach, vystrieda stres. S tým súhlasí aj Dominik. “Najkritickejšie obdobie je vždy skúškové. Vtedy sa všetko nakopí a to mám mesiac na to, aby som všetko zameškané dohnal, naučil sa. Ja sa vždy najviac naučím v strese, keď je času už veľmi málo,” priznáva moderátor.

Ak si však viete správne rozložiť povinnosti a nenechávate si všetko na poslednú chvíľu, skúšky sa dajú hravo zvládnuť. Na FMK UCM totiž nekladú dôraz na množstvo memorovaných vedomostí, ale skôr na ich logické a praktické využitie.

Čas treba využívať užitočne

Externé štúdium je najmä o plnohodnotnom trávení času. Jeho cieľom je nielen pripraviť študentov do praxe, ale aj doplniť všeobecný prehľad a získať nový pohľad na svet médií, marketingu či digitálnych hier. Všetko sa to deje pod dohľadom odborníkov v oblastiach, ktoré vyučujú. Dominik si najradšej spomína na docentku Hudíkovú. “Mám rád prednášky, na ktorých sme diskutovali o rôznych témach, sledovali sme napríklad rozhovor Jána Krausa s Larry Kingom a hodnotili otázky či reč tela,” spomína Dominik a s úsmevom dodáva, že sa mu páčili aj prednášky, po ktorých nenasledoval siahodlhý test, ale boli skôr praktické.

Okrem poznatkov v škole, spoznáte na FMK množstvo zaujímavých ľudí a vytvoríte si cennú sieť kontaktov v rámci vášho ročníka. S tým súhlasí aj Dominik, ktorému externé dalo kamarátov. A to je benefit, ktorý sa nedá nahradiť ničím.

Ako na to?

Ak uvažuješ nad externým štúdiom, možno práve Fakulta masmediálnej komunikácie je smer, pre ktorý sa nadchneš. Fakulta ponúka štúdium v niekoľkých odboroch. Masmediálna komunikácia, ktorá nie je len pre budúcich novinárov a moderátorov, ale aj ľudí pracujúcich v PR, produkcii mediálnych obsahov, manažérskych funkciách v mediálnej sfére.

Marketingová komunikácia vychováva nielen kreatívcov, ale má na svedomí široké portfólio pozícií v digitálnom i offline marketingu. Pre pedagógov, ale aj tých ktorí sa zaujímajú o mediálnu gramotnosť vo všeobecnosti ma FMK UCM pripravený odbor aplikované mediálne štúdiá.

Najmladší smer, teória digitálnych hier, pripravuje študentov na prácu v hernom priemysle, od vývoja grafiky či dizajnu, cez marketing až po organizovanie herných podujatí. Bakalársky stupeň štúdia vo všetkých programoch trvá štyri roky, magisterský tri.

Prihlášky škola prijíma do konca konca mája na magisterské aj bakalárske štúdium. Prijímacie konanie absolvujete bez stresu, nakoľko na externé štúdium netreba absolvovať žiadne skúšky. Všetky informácie o prihláške nájdete na stránke.