KVIFF 2017: Ako stmeliť kolektív a premeniť vedomosti na žurnalistickú prax

Pätnásti študenti FMK sa už po tretíkrát pod vedením Dr. Jozefa Tinku zúčastnili prestížneho filmového festivalu v Karlových Varoch – KVIFF 2017. Ich úlohou bolo v praxi si vyskúšať, aké je to byť v centre medzinárodného podujatia, prinášať informácie a spracovávať novinárske príspevky. Ako sa im počas deviatich dní darilo, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch od Noemi Gieratovej.

V Karlových Varoch sa každý rok predstaví vyše 170 filmov z celého sveta. Festival navštevujú herecké osobnosti, režiséri či producenti – na aktuálnom 52. ročníku napríklad herečka Uma Thurman, skladateľ James Newton Howard, dirigent Card Davis i herci Casey Affleck a Jeremy Renner.

Slovensko tento rok zastupovali medzi filmovými snímkami Špina, Nina, Atlantída, 2003, zrenovovaný oscarový Obchod na korze a v Hlavnej súťaži mala premiéru Čiara, ktorá získala ocenenie za najlepšiu réžiu.

Festival v Karlových Varoch bol pre mnohých z nás prvá skúsenosť so žurnalistikou v praxi.

Ocitnúť sa tvárou v tvár hercom, vytvárať kontakty, snažiť sa odolávať stresu, byť vynaliezavý, priebojný, ale aj zabávať sa so slovenskými osobnosťami – o tom bol KVIFF 2017. Pre mnohých z nás vôbec prvá skúsenosť so žurnalistikou v praxi. Spravodajstvo, recenzie, publicistické rozhovory a reportáže, každý deň sme vyprodukovali niekoľko výstupov, na ktorých sme pracovali tímovo alebo samostatne.

Početnosť delegácie z FMK UCM spôsobila, že médiálny rozpočet bol naozaj veľký a naše práce okrem školských médií uverejňoval Denník N, webový portál Filmkult, Pluska, Kinosála, Topky aj magazín The Student, naše zábery dokonca prebralo aj Teleráno. Živé vstupy vysielalo rádio Aktual a denne sme posielali relácie do TV Bratislava, Vega TV a do Tv Severka. Boris Rizman, majiteľ Tv Severka a Vega TV si spracované reportáže pochvaľoval a po ich odvysielaní napísal: „Ďakujem za profesionálne spravodajstvo!“  

Možnosť zažiť festival z iného pohľadu si však vyžadovala veľkú dávku zodpovednosti.

Naše akreditácie znamenali, že sme neboli len obyčajní študenti alebo diváci, ale dostali sme výsadu sedieť v tlačovom centre s ostatnými novinármi z celého sveta, zúčastňovať sa tlačových konferencií, chodiť na špeciálne novinárske projekcie a dostať sa na miesta, kam bežní festivaloví účastníci nemajú prístup.

A tak sme okúsili skutočný novinársky život

Možnosť zažiť festival z iného pohľadu si však vyžadovala veľkú dávku zodpovednosti, koncentrovanosti a presnosti, aby sme dodržali uzávierky. Keďže podnetov bolo naozaj dosť, no času málo, stávalo sa, že sme museli uprednostniť prácu pred filmovým premietaním. A tak sme okúsili skutočný novinársky život, taký, aký naozaj je.

Veľmi nás potešilo zistenie, že nielen my píšeme o iných, ale píše sa aj o nás.

Najobohacujúcejšie pre nás rozhovory s našimi osobnosťami – Zuzanou Krónerovou, Emíliou Vašáryovou, Jurajom Lehotským, Tomášom Maštalírom a Zuzanou Fialovou.

Do našej bohatej zbierky sme pridali aj publicistické rozhovory s inšpiratívnymi režisérmi Petrom Bebjakom, Vítom Klusákom, Mirom Remom, Michalom Blaškom, mladou herečkou Dominikou Morávkováou-Zeleníkovou a režisérkou Terezou Nvotovou. Medzi úspešné večery zaraďujeme tie, kedy sme svietili na červenom koberci – pri otváracom ceremoniále, ale aj na záverečnom odovzdávaní cien.

Veľkou vecou bolo i to, keď  produkcia slovenského filmu Čiara požiadala o zhotovenie videozáznamu z karlovarskej premiéry snímky. Scenárista Marek Kučera sa následne vyjadril takto: „Chcem poďakovať za vašich študentov, veľmi dobre sa s nimi spolupracovalo.“ Veľmi nás potešilo zistenie, že nielen my píšeme o iných, ale píše sa aj o nás. Boli sme súčasťou reportáže pre RTVS a Český rozhlas do svojho príspevku o zahraničných novinároch zahrnul aj niektoré vyjadrenia nás, študentov FMK.

Hoci sme boli 3 roky spolužiaci, až teraz môžeme povedať, že sú z nás priatelia.

Vydýchnuť sme nedali ani fantázii, pretože okrem vopred naplánovaných článkov sme si vymysleli i vlastné kreatívne projekty. Na námet tohtoročného loga festivalu sme vytvorili fotokoláže, v ktorých si navzájom zamieňame svoje portréty. Túto snahu ocenil i Festivalový denník, ktorý naše práce zverejnil na svojej sociálnej sieti.

Festivalový projekt študentov FMK UCM v Trnave

Opustením festivalového areálu sa však nič nekončí, mnohí z nás si prácu s prepisovaním rozhovorov či strihom videí nechali aj na doma. Počet našich výstupov tak stále rastie.

Niekoľkodňová kolektívna práca nás stmelila ako tím. Hoci sme boli 3 roky spolužiaci, až teraz môžeme povedať, že sú z nás priatelia. Preto sme vedeniu školy vďační za príležitosť a za to, že podporujú podobné aktivity, pretože práve vďaka nim sa Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave naozaj stáva jednou veľkou rodinou.

Autor: Noemi Gieratová
Foto: Pavol Bielk, Júlia Blažejová, Daniela Slávová, Aneta Štefkovičová, Mária Savkaničová