KVIFF 2017: Ako stmeliť kolektív a premeniť vedomosti na žurnalistickú prax

Pätnásti študenti FMK sa už po tretíkrát pod vedením Dr. Jozefa Tinku zúčastnili prestížneho filmového festivalu v Karlových Varoch – KVIFF 2017. Ich úlohou bolo v praxi si vyskúšať, aké je to byť v centre medzinárodného podujatia, prinášať informácie  a spracovávať novinárske príspevky. Ako sa im počas deviatich dní darilo sa dočítate v nasledujúcich riadkoch od Noemi Gieratovej.

V Karlových Varoch sa každý rok predstaví vyše 170 filmov z celého sveta. Festival navštevujú herecké osobnosti, režiséri či producenti – na aktuálnom 52. ročníku napríklad herečka Uma Thurman, skladateľ James Newton Howard, dirigent Card Davis i herci Casey Affleck a Jeremy Renner.

Slovensko tento rok zastupovali medzi filmovými snímkami Špina, Nina, Atlantída, 2003, zrenovovaný oscarový Obchod na korze a v Hlavnej súťaži mala premiéru Čiara, ktorá získala ocenenie za najlepšiu réžiu.

Festival v Karlových Varoch bol pre mnohých z nás prvá skúsenosť so žurnalistikou v praxi.

Ocitnúť sa tvárou v tvár hercom, vytvárať kontakty, snažiť sa odolávať stresu, byť vynaliezavý, priebojný, ale aj zabávať sa so slovenskými osobnosťami – o tom bol KVIFF 2017. Pre mnohých z nás vôbec prvá skúsenosť so žurnalistikou v praxi. Spravodajstvo, recenzie, publicistické rozhovory a reportáže, každý deň sme vyprodukovali niekoľko výstupov, na ktorých sme pracovali tímovo alebo samostatne.

Početnosť delegácie z FMK UCM spôsobila, že mediálny záberbol naozaj veľký a naše práce okrem školských médií uverejňoval Denník N, webový portál Filmkult, Pluska, Kinosála, Topky aj magazín The Student, naše zábery dokonca prebralo aj Teleráno. Živé vstupy vysielalo rádio Aktual a denne sme posielali relácie do TV Bratislava, TV Vega a do Tv Severka. Boris Rizman, majiteľ Tv Severka a TV Vega si spracované reportáže pochvaľoval a po ich odvysielaní napísal: „Ďakujem za profesionálne spravodajstvo!“  

Možnosť zažiť festival z iného pohľadu si však vyžadovala veľkú dávku zodpovednosti.

Naše akreditácie znamenali, že sme neboli len obyčajní študenti alebo diváci, ale dostali sme výsadu sedieť v tlačovom centre s ostatnými novinármi z celého sveta, zúčastňovať sa tlačových konferencií, chodiť na špeciálne novinárske projekcie a dostať sa na miesta, kam bežní festivaloví účastníci nemajú prístup.

A tak sme okúsili skutočný novinársky život

Možnosť zažiť festival z iného pohľadu si však vyžadovala veľkú dávku zodpovednosti, koncentrovanosti a presnosti, aby sme dodržali uzávierky. Keďže podnetov bolo naozaj dosť, no času málo, stávalo sa, že sme museli uprednostniť prácu pred filmovým premietaním. A tak sme okúsili skutočný novinársky život taký, aký naozaj je.

Veľmi nás potešilo zistenie, že nielen my píšeme o iných, ale píše sa aj o nás.

Najobohacujúcejšie pre nás boli rozhovory s našimi osobnosťami – Zuzanou Krónerovou, Emíliou Vašáryovou, Jurajom Lehotským, Tomášom Maštalírom a Zuzanou Fialovou.

Do našej bohatej zbierky sme pridali aj publicistické rozhovory s inšpiratívnymi režisérmi Petrom Bebjakom, Vítom Klusákom, Mirom Remom, Michalom Blaškom, mladou herečkou Dominikou Morávkováou-Zeleníkovou a režisérkou Terezou Nvotovou. Medzi úspešné večery zaraďujeme tie, kedy sme svietili na červenom koberci – pri otváracom ceremoniáli, ale aj na záverečnom odovzdávaní cien.

Veľkou vecou bolo i to, keď  produkcia slovenského filmu Čiara požiadala o zhotovenie videozáznamu z karlovarskej premiéry snímky. Scenárista Marek Kučera sa následne vyjadril takto: „Chcem poďakovať za vašich študentov, veľmi dobre sa s nimi spolupracovalo.“ Veľmi nás potešilo zistenie, že nielen my píšeme o iných, ale píše sa aj o nás. Boli sme súčasťou reportáže pre RTVS a Český rozhlas do svojho príspevku o zahraničných novinároch zahrnul aj niektoré vyjadrenia nás, študentov FMK.

Hoci sme boli tri roky spolužiaci, až teraz môžeme povedať, že sú z nás priatelia.

Vydýchnuť sme nedali ani fantázii, pretože okrem vopred naplánovaných článkov sme si vymysleli i vlastné kreatívne projekty. Na námet tohtoročného loga festivalu sme vytvorili fotokoláže, v ktorých si navzájom zamieňame svoje portréty. Túto snahu ocenil i Festivalový denník, ktorý naše práce zverejnil na svojej sociálnej sieti.

Festivalový projekt študentov FMK UCM v Trnave

Opustením festivalového areálu sa však nič nekončí, mnohí z nás si prácu s prepisovaním rozhovorov či strihom videí nechali aj na doma. Počet našich výstupov tak stále rastie.

Niekoľkodňová kolektívna práca nás stmelila ako tím. Hoci sme boli tri roky spolužiaci, až teraz môžeme povedať, že sú z nás priatelia. Preto sme vedeniu školy vďační za príležitosť a za to, že podporujú podobné aktivity, pretože práve vďaka nim sa Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave naozaj stáva jednou veľkou rodinou.

Autor: Noemi Gieratová
Foto: Pavol Bielk, Júlia Blažejová, Daniela Slávová, Aneta Štefkovičová, Mária Savkaničová