ako lepšie písať o vede a zdraví

Ako lepšie písať o vede a zdraví? Prihlás sa na tréning pre novinárov a študentov

Pandémia COVID-19 ukázala, aké náročné je orientovať sa v spleti správ, ktoré sa na nás valia. V novinárskej praxi je schopnosť rozoznávať fakty od zavádzajúcich informácií obzvlášť nevyhnutná.

Free Press Eastern Europe v spolupráci s Free Press Unlimited a agentúrou Seesame pozýva študentov na praktický bezplatný tréning pre novinárov, editorov a študentov žurnalistiky, na ktorom sa dozvedia, ako písať o vede a ako odhaľovať dezinformácie v oblasti medicíny. Tréning je súčasťou projektu SCIENCE+. Tréning je vhodný pre študentov 4. a 5. ročníka. 

Kedy: 7. apríla 2022, 9:00 – 15:30 hod.

Kde: Jurkovičova Tepláreň, školiaca miestnosť (2. poschodie), Bottova 1, 811 09 Bratislava

Na tréningu sa naučíte:

  • základy vedeckých metód pre novinárov;
  • identifikovať dezinformácie v oblastiach vedy a zdravotníctva – aké manipulačné techniky používajú dezinformačné médiá, ako overovať fakty a používať zdroje;
  • ako mať dobrú story bez faktických kompromisov;
  • ako získať finančnú podporu v oblasti vedeckej žurnalistiky.

Lektori:

  • doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH, molekulárny biológ a vedec, pôsobí ako prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a je vášnivým popularizátorom vedy.
  • Otakar Horák je vedeckým redaktorom a editorom Denníka N. Dlhé roky sa venuje popularizácii vedy.
  • Frédérique Halászová pôsobí v Social Impact tíme v agentúre Seesame. V minulosti pracovala ako šéfredaktorka Science.sk a tiež ako redaktorka a moderátorka v časopise .týždeň. Je skúsenou trénerkou v oblasti komunikácie a popularizácie.
  • Peter Jančárik vedie Social Impact tím agentúry Seesame a je spoluzakladateľom projektov Konšpirátori.sk a Checkbot. Má vyše 15-ročné trénerské skúsenosti v oblasti mediálnej gramotnosti, kritického myslenia a popularizácie vedy.

Počet miest je obmedzený. Prihlášku treba vyplniť najneskôr do 28. marca. 

Zdroj titulnej foto: unsplash.com