30 rokov Erasmu: Za zážitkami k susedom

Ďakujem za Váš čas, ktorý ste so mnou strávili, pretože čas je to najdôležitejšie, čo môžeme darovať jeden druhému. Pamätám si na každý deň, ktorý sme spolu strávili. Ďakujem za každé vaše objatie, povzbudivé slová, nezabudnuteľné zážitky, nekonečné rozhovory a za to, že ste mi vždy kryli chrbát.

18. Február 2017

Sedím vo vlaku a pozerám do okna. Tak rýchlo ako sa mihá cesta pred mojimi očami, tak sa mihajú aj moje myšlienky. Odchádzam, a tak ako pred každou mojou cestou, tie pocity sú tu opäť. Očakávanie? Strach? Dobrodružstvo?

,,Poľsko je krajina tak blízka tej mojej, a predsa tak neznáma.“

Poľsko je krajina tak blízka tej mojej a predsa tak neznáma. Rozhodla som sa ju spoznať lepšie, a preto odchádzam študovať na univerzitu do malebného mestečka Czestochowa. Nič neočakávam, neplánujem do akej skupiny ľudí sa zaradím, aké miesta navštívim, nechávam môjmu životu ten pravý flow a prežívam to naplno.

3. Marec 2017

Bol to dlhý deň v škole a po týždňoch nepretržitých prehánok sa konečne dnes ukázalo slnko. Hneď sme to s Evčou, mojou spolubývajúcou, využili a užívame si prechádzku po promenáde. Všetko začína rozvoniavať novým životom. Slnko má svoje čaro. Prináša do života radosť, smiech a dobrú náladu. Milujem naše nekonečné rozhovory o čomkoľvek. Rozprávame sa o škole, priateľoch, rodine, problémoch, dôležitých situáciách v našich životoch a  stávajú sa z nás skutočné priateľky. Je mi naozaj blízkou osobou a nebojím sa povedať, že práve ona je ,,my sister from another mother.“

Nikola so spolubývajúcou Evkou

22. Marec 2017

Dnes opäť navštevujeme naše obľúbené miesto na oddych. Je to malá tavernička. Bar, v ktorom sa stretávajú odjakživa všetci erasmus študenti. Trávia tam svoj voľný čas hraním spoločenských hier, spievaním, chillovaním a o ich pohodlie sa stará už známy barman Martin. Toto miesto mi veľmi prirástlo k srdcu.

„Tavernička je pre mňa miestom, kde neplatia zákony nenávisti, falošnosti a nepriateľstva.“

Vždy, keď tam vkročím sa mi rozbúcha srdce, hlavu mi zaplaví množstvo krásnych spomienok a cítim ničím nerušený pokoj. Tavernička je pre mňa miestom, kde neplatia zákony nenávisti, falošnosti a nepriateľstva, ale miesto zahalené závojom harmónie kde platí len jeden zákon a to zákon priateľstva.

7. Apríl 2017

Tak ako každý deň, aj dnes sa pred začatím vyučovania stretávam so spolužiačkou Leou. Mierime do školského bufetu, aby sme vykonali našu dennú rutinu a tou je objednávka kávy, vody negazovanej a soku grapefruitového. Utorok je obzvlášť pokojný deň. Prednáška s profesorom Čichoblažnickym, ktorý miluje Slovensko a aj ho pravidelne navštevuje, takže máme vždy spoločnú tému pred začatím hodiny. Potom prednáška s profesorom práva, ktorý  je trošku premotivovaný, občas sa v jeho výklade o právnom poriadku v Poľsku trošku strácam, ale inak je to fajn.

„Za odmenu nás naša koordinátorka pozýva zahrať si bowling a dať si pivo.“

Nakoniec prezentácia Slovenska, aby sme deťom z jazykovej základnej školy prezentovali zaujímavosti o našej krajine. Musím povedať, že sme sa skutočne precízne pripravili a deti boli nadšené z nášho jazykového okienka, detských hier a zábavných videí o slovenských zvykoch ktoré sme do prezentácie vložili. Za odmenu nás naša koordinátorka pozýva zahrať si bowling a dať si pivo.

1.Máj 2017

Sedím na posteli a vychutnávam si šálku pravej tureckej kávy. Som naozaj vďačná za ľudí ktorých mám okolo seba. Moja „crew“ je neskutočná. Títo ľudia obrovskou mierou ovplyvňujú môj život, moje smerovanie v ňom a nakoniec aj moju osobnosť a viem, že v pozitívnom smere. Náš voľný čas trávime naozaj aktívne. Dnes organizujeme kuchársku súťaž. Rozdelili sme sa do tímov po dvoch a varíme jedlá ktoré sú typické pre našu krajinu. Kým Halis a Safas vytvárajú ich kulinársky zázrak, my riešime naše cestovateľské plány.

,,Títo ľudia obrovskou mierou ovplyvňujú môj život, moje smerovanie v ňom a nakoniec aj moju osobnosť a viem, že v pozitívnom smere.“

Po chvíli naše plánovanie prekazí Halis, ktorý nás pozýva na pripravenú večeru. Safas servíruje pravé indické Murgi dehi, čo je kura na jogurte dochutené exotickým korením a  Halis servíruje turecký dezert Baklava, čo je preklade sladký sen.  Večera je výborná, všetci sme očarení a zakončujeme ju tajným bodovaním. Na konci týždňa vyhlásime víťaznú dvojicu a tej za odmenu zaspievame ich národnú hymnu. Určite bude zábavné spievať národnú hymnu Turecka, Indie alebo Sao Tome and Principe.

Nikola s priateľmi

20. Máj 2017

Počasie je dnes krásne. Mali by sme spáchať niečo nezabudnuteľné a tak berieme veci a odchádzame na ďalší spontánny výlet. Dnes do kráľovského mesta Krakow. Staré mesto je charakteristické početnými historickými stavbami. V starom meste nás zaujali kostoly, pôsobivé  múzeá a najväčšie európske trhové námestie Rynek Glowny. Po celom starom meste sú stovky reštaurácií, barov a klubov.

„Podstatné je privítať zmenu a uvedomiť si, že sa deje z nejakého dôvodu.“

Srdcom mesta je kráľovský hrad Waweľ, ktorý sa týči nad riekou Visla. Prechádzka okolo hradu je veľmi príjemná, keďže cesta vedie popod hradby okolo rieky Visly a jej kraj lemujú obchodníci so svojimi stánkami, kde ponúkajú suveníry dychtivým turistom.

Prechádzka v Krakowe

11. Jún 2017

Dni plynú a prichádza leto. Na jednej strane, pre mňa najkrajšie obdobie v roku na strane druhej, depresia z uvedomenia si, že erasmus čoskoro skončí a túto našu pohodu vymenia letné stáže či dovolenky. Ale to je život. Ľudia prichádzajú a odchádzajú. Podstatné je privítať zmenu a uvedomiť si, že sa deje z nejakého dôvodu.

„Akákoľvek situácia dokáže zmeniť váš život.“

Niekedy stačí stotina sekundy a smer, akým sa náš život uberá sa zrazu zmení. Na prvý pohľad nedôležité rozhodnutie zmení celý náš život ako meteorit, ktorý udrie na Zem. Akákoľvek situácia dokáže zmeniť váš život. Takže keď je život krásny, tak si ho vychutnávajte. Nenaháňajte sa stále za niečím lepším, šťastie nikdy neprichádza k tým ktorý si nevedia vážiť to, čo majú. Ste na rade.

Nikola Kormaňáková