30 rokov Erasmu: Netreba sa báť, treba sa nebáť!

Hovorí sa, že najlepšie časy sú tie študentské. S odstupom času môžem len potvrdiť! Po škole som vyše jedného roka, a pri všetkých tých každodenných povinnostiach dospeláka, môžem len potvrdiť, že prihláška na študijný pobyt ERASMUS bola jedným z mojich najlepších rozhodnutí v živote.

Pamätám si, ako by to bolo len včera. Na web stránke univerzity som videla oznam o výberovom konaní na pobyt. Na ďalší deň som už stála v nekonečnom rade záujemcov, ktorí netrpezlivo prešľapovali z nohy na nohu dúfajúc, že práve oni budú tí šťastlivci, ktorí na pobyt vycestujú. Názov univerzity v krajine som si vyhľadala tesne pred tým ako som vstúpila do vnútra, v ktorej sedela už rozhodujúca komisia.

„Žiadna vážna príprava, len silný chtíč dostať sa do krajiny najkrajších pláži, nádherných útesov, najlepšieho koláča z lístkového cesta Pastel de nata a kvalitného Portského vína.“

Som na rade. Buď teraz, alebo nikdy! Dám do toho všetko. Anglické slovíčka mi do viet naskakovali jedno po druhom. Žiadne váhanie. Otázka – odpoveď – otázka – odpoveď. Samozrejme vo vnútri som pociťovala istý adrenalín, nakoľko mi bolo jasné, že to nebude zas až také jednoduché. No tá myšlienka skúsiť to ma hnala ďalej.  Práve som sa vrátila z celodenných prednášok, hodím tašku na stoličku, prezliekam sa do niečoho pohodlnejšieho a v tom prišla notifikácia o prijatí nového e-mailu. Čítam predmet – Erasmus 2013/2014, zimný semester, obsadenie miest. Tep sa mi zrýchľuje, čítam ďalej. Je to tam! Vybrali ma na pobyt, v auguste balím kufre do krásneho slnečného Portugalska.

„Kufre sme si vybaľovali v krásnom, luxusne vybavenom štvorizbovom byte“

Mojou výhodou bolo, že som vycestovala aj s mojimi dvomi spolužiakmi – Deniskou a Tinom. V „trojke“ to predsa len išlo všetko oveľa ľahšie.Do Portugalska sme prileteli týždeň pred samotným začatím školského roka. Bez dohodnutého ubytovania. Mali sme jediné šťastie, že sme natrafili na profesora angličtiny, s ktorým sme sa vedeli dohodnúť o všetkých podmienkach podnájmu. Hurá bývame. Kufre sme si vybaľovali v krásnom, luxusne vybavenom štvorizbovom byte. Na čo?

„Hneď v prvý týždeň univerzita organizovala International Mobility Day.“

Očakávaný grant prišiel v prvom mesiaci pobytu, mysleli sme si, že nám to krásne všetko finančne povychádza, no prišli sme v poslednom mesiaci na to, že sme sa predsa len trochu prerátali. Nevadí, sme tu a ďalších 6 mesiacov si budeme užívať vo veľkom. Hneď v prvý týždeň univerzita organizovala International Mobility Day. Pripravili nám celodenný program, počas ktorého nám predstavili univerzitu, históriu mesta, miestne tradície a zvyky, kuchyňu. Nebolo viac čo dodať. Poďme spoznávať krajinu a vyhľadať zopár dobrodružstiev.

Perfektné zážitky a nezabudnuteľné dobrodružstvá.

Náš prvý výlet smeroval do mesta Sagres s najkrajšími plážami a útesmi v Európe. Kúpili sme stan, zobrali deky, naplnili batohy a nasadli na vlak. V tú noc sme pochopili, že spanie na pláži nie je až také pohodlné, pokojné a romantické, ako sme si mysleli. Vlny bili do skál počas celej noci, s prílivom sa hladina dvíhala a nám neostávalo nič iné, len odpočítavať hodiny do východu slnka.

„Vianoce sme trávili netradične, na pláži pri Atlantiku v plavkách a vianočných čiapkach.“

Ráno nás už čakal odvoz so surfermi, ktorí nás zobrali prvýkrát na vlny! Prvú hodinu sme absolvovali suchý tréning na pláži, potom sa už išlo naostro do vody. Samozrejme, kým sme pochopili techniku, bolo zopár zlyhaní – jedno menšie pritopenie sa, či niekoľko modrín a škrabancov. Ale ten pocit, keď sa konečne po tých x-nepodarených pokusoch postavíte na dosku, a užívate si pársekundovú jazdu na chytenej vlne, stojí naozaj za to!

Vianoce v plavkách

Ďalšie kratšie spoznávacie výlety sme absolvovali v blízkosti študijného mesta Faro, ako napr. Lagos, Tavira, Olhão, Portimão, Albufeira či do nádherného španielskeho študijného mesta Sevilla. Vianoce sme trávili netradične, na pláži pri Atlantiku v plavkách a vianočných čiapkach, Nový rok som oslavovala na hlavnom námestí v Porte – Praça da Liberdade. Jedným z mojich posledných výletov bola cesta na portugalský ostrov Madeira – jeden z najvoňavejších ostrov, na akých som kedy bola. Jedlo viac než báječné a príroda rozmanitá.

Študijný pobyt ERASMUS je o zážitkoch. O tom, ako sa osamostatniť a poradiť si sám aj v tej najnelichotivejšej situácií. O nových priateľstvách, láskach či rozchodoch v jednom polroku. Niečo nové zažiť a posunúť sa ďalej. Vyjsť zo svojej komfortnej zóny a spoznávať nové hodnoty, na ktorých vám bude záležať. Ak hľadáte presne to, čo som vám práve opísala pár riadkov vyššie, rozhodne si posielajte prihlášku na najbližšie výberové konanie na študijný pobyt. Netreba sa báť, treba sa nebáť.

Mgr. Lenka Baranovičová, absolventka FMK UCM