30 rokov Erasmu: Cestou necestou v Lubline

Tak ako známy humanista a jazykovedec Ján Amos Komenský hovorí: „Opakovanie je matkou múdrosti!,“ tak aj je! I ja som sa riadila podľa tejto známej vety a od prvého neúspešného pokusu absolvovať štúdium na zahraničnej univerzite v Lotyšsku-v Rige, som sa nenechala odradiť. Síce mi v tom období zdravie neslúžilo tak, ako by malo, nohy neposlúchali tak, ako by som chcela. Zopakovala som pokus o prihlásenie na študijný pobyt, no tentokrát nie v Lotyšsku, ale u našich susedov v Poľsku. 

Môj pobyt na nasledovných 5 mesiacov je zahájený v krásnom poľskom meste LUBLIN na Univerzite Marie Curie-Sklodowskej. Len na margo všetkého, tá krásna Riga mi tak celkom „neušla“. Vďaka programu Erasmus+, ktorý ponúka mnoho možností, a jednou z nich je aj Youth Exchange, som sa zúčastnila úžasného projektu na ešte úžasnejšom mieste nazývanom Jurmala, blízko Rigy, kde sme s ostatnými participantmi strávili super týždeň plný zážitkov a nových skúseností. Myslím si, že bude na mieste spomenúť, že aspoň takáto malá kompenzácia miesto mobility v Rige, sa ráta. Ale aby sme neutekali od toho podstatného, čo vám chcem v tomto liste spomenúť.

„Ženy, ktoré sa sťahujú na pol roka do zahraničia, vyzerajú ako ovešané vianočné stromčeky.“

Momentálne som v Lubline ešte len tretí týždeň, ale cítim sa tak, ako by som tu žila už minimálne rok. To, s akou ochotou zo strany organizácie zodpovednej za nás „erasmákov“ som sa stretla hneď po príchode na toto miesto, som vôbec nečakala. Ako prvá skúsenosť môjho nekonečného cestovania bolo stretnutie milého gentlemana z Ukrajiny, ktorý sa pokúsil doslova „odvliecť“ moje dva mega plné kufre na internát. Tu nastal moment, kedy som musela oprášiť moje základy z ruštiny, „pogavariť“ s ním a vysvetliť mu, že všetky ženy, ktoré sa sťahujú na pol roka do zahraničia, vyzerajú ako ovešané vianočné stromčeky. Samozrejme tým chcem povedať, že ochotný prístup študentov a ľudí zodpovedných za náš študijný pobyt je naozaj excelentný.

Prečo práve Poľsko?

Aj keď si veľa z vás možno povie: „Prečo práve Poľsko?“ Odpovedí je naozaj veľa. Myslím, že najdôležitejšiu odpoveď by som vedela zhrnúť do 9-písmenkového slova, SKÚSENOSŤ. Práve zbieranie skúseností z tohto sveta robí ľudí múdrejšími, vzdelanejšími, zodpovednejšími, obratnejšími, atď. Myslím si, teda viem, že úspešní a cieľavedomí ľudia majú za sebou stovky skúseností, ktoré im dovoľujú napredovať. Som nesmierne rada, že aj ja som sa rozhodla tak, ako som sa rozhodla. Že som TU! Už len prvá super vec, ktorá ma tu stretla, je moja najlepšia spolubývajúca, Marína z Prahy. To, ako si my dve vieme zariadiť deň, je naozaj šialené, ale zároveň fascinujúce.

„Najviac som vďačná, že s mojou top kolegyňou spoznávame kultúru mesta, zúčastňujeme sa na kultúrnych akciách, ktoré sú v tomto meste časté.“

Všetci známi ma pred mobilitou pripravovali na fakt, že na pobyte sa budú jesť samé fastfoody, lebo nebudem mať čas si jedlo pripraviť doma, že na aktivity, ktoré by the way milujem, ako sú cvičenie, behanie mám zabudnúť, lebo nebudem mať na to čas. Našťastie opak je pravdou a ja si toto všetko plne vychutnávam s ľuďmi, ktorí mi tak veľmi prirástli k srdcu. Najviac som vďačná, že s mojou top kolegyňou spoznávame kultúru mesta, zúčastňujeme sa na kultúrnych akciách, ktoré sú v tomto meste časté. Cítim sa naozaj výborne, fresh a som vďačná, že mám čas na seba. Dokonca sa občas cítim ako v Holandsku, pretože bicykle a bicyklové stanice sú tu tak rozšírené, že aj transport do školy si viete zariadiť príjemnou, aktívnou a efektívnou cestou.

Martina a jej spolubývajúca Marína

Aby som napísala zopár slov aj o škole, nielen o našom super študentskom, závideniahodnom živote, dovoľte mi spomenúť, že univerzita, špeciálne moja fakulta, je naozaj miesto, do ktorého som sa zaľúbila na prvý pohľad. O tom, ako vyzerá, ani nebudem písať, stačí, keď uvidíte na fotke. Prednášky sú inšpiratívne, niekedy zábavné a skutočne ma bavia. To be honest, ja som asi nikdy s väčším nadšením do školy nechodila. No radšej už budem ticho, nie, že to zakríknem.

„Dokonca som prihlásená na kurz ruského jazyka na inej fakulte – ako extra hodiny len z vlastnej vôle.“

Moja mama momentálne len krúti nadomnou hlavou, ale samozrejme v pozitívnom význame. Ďakujem všetkým okolnostiam, že zatiaľ nemám naozaj žiadnu zlú skúsenosť, ktorá by sa mi doposiaľ prihodila. Erasmus prináša študentom veľa nových vecí okrem osvojenia si školského systému inej krajiny. Jednou z nich je aj spoznávanie nových častí sveta = cestovanie (pokiaľ to čas umožní). Ale čas je tak  prajný činiteľ v tejto veci, že on to dokáže vždy. Aj keď vám zatiaľ nemôžem priniesť mnoho cestovateľských zážitkov počas tejto mobility, pretože som tu len naozaj krátko, v skratke vám len objasním, čo sa odohrá v blízkej dobe a neminie nás to.

Martina Vičanová pred univerzitou

Maria Curie-Skłodowska University

Štokholm a stretnutie s kamarátkami z Austrálie

Tento list vám píšem štvrtok po polnoci. Samozrejme, že Desperado na mojom písacom stolíku nesmie chýbať. Aj keď ma španielske krásky presviedčali, aby sme dnes večer niekam vypadli von, prvýkrát som povedala NIE. A viete prečo? Lebo od zajtra do pondelka ma čaká Štokholm a stretnutie s kamarátkami z Austrálie na tomto mieste.  Samozrejme po tomto tripe nasleduje „studyhard“, ale aby sme to zas nepreháňali, na ďalšie voľné dni máme s Mari naplánované ďalšie mestá ako Gdansk, Vilnius, Varšava.

„Aby som si pripomenula, aké krásne je naše Slovensko a Tatry, ďalší týždeň musím navštíviť Zakopané spolu s krásnym Krakovom.“

Práve tu chcem stretnúť tiež našich FMK študentov, na ktorých sa veľmi teším. To, aké návštevy počas môjho pobytu očakávam, nebudem ani písať. Možno len jednu výnimočnú spomeniem – dievča Ghita z Maroca, ktorú som mala česť spoznať na tréningu usporadúvanom prostredníctvom Erasmus+ , konkrétne v čarovnom Španielsku. Takto som vám len v krátkosti zhrnula, čo ma čaká nasledujúce predĺžené víkendy a som si istá, že správu o zážitkoch počas nich by som vedela písať minimálne celý deň. Myslíte si ešte stále, že je tu nejaký dôvod čudovať sa, prečo práve Poľsko? Ja si myslím, že je všetko nadmieru jasné.

Zalew Zemborzycki – jazero priamo v Lubline

A aby som z celého môjho vznešeného „príhovoru“ urobila krátky záver, dovoľte mi povedať a vyjadriť vďaku, že aj ja môžem byť súčasťou tohto programu, tejto mobility, tejto super skúsenosti. Let me celebrate the 30th Erasmus Mobility Program and 20th anniversary of the foundation of our university.

Martina Vičanová, študentka 1. Mgr KOMU