10. ročník RádioRallye bude v Trnave

Naša fakulta bude od štvrtka 10. apríla do nedele 13. apríla 2014 bude hostiť 10. ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky tvorby internátnych rozhlasových štúdií, univerzitných rádií, rozhlasových klubov a krúžkov.

Už desiatykrát sa zídu vysokoškolské internátne rozhlasové štúdiá (IRŠ), univerzitné rádiá a rozhlasové krúžky na celoslovenskej súťažnej prehliadke Rádiorallye 2014. Podujatie organizujú Asociácia členov a sympatizantov IRŠ v spolupráci s univerzitným Rádiom Aetter (Fakulta masmediálnej komunikácie UCM Trnava) a Slovenskou spoločnosťou elektronikov. Podujatia sa zúčastní  približne 200 mladých ľudí.

Odborným garantom je RTVS, o. z. Slovenský rozhlas. Akcia je zároveň postupovou súťažou na medzinárodnú prehliadku fonoamatérov CIMES 2014, ktorej 63. ročník sa koná na jeseň v Banskej Bystrici s účasťou fono a videoamatérov z členských krajín Medzinárodnej federácie lovcov zvukov FICS.

Amatérski rozhlasoví tvorcovia prihlásili do tohtoročnej súťaže spolu 147 nahrávok (vyše 6 hodín čistého času) v špecializovaných kategóriách podľa európskych štandardov FICS: literárno-dramatické relácie, spravodajstvo a publicistika, hudobné programy i kompozície, zvučky, jingle a reklamy. V programe je aj simulácia živého vysielania a kategória novinárskej pohotovosti: realizačný tím si vyžrebuje niektorú z nadefinovaných tém a v časovom limite tri hodiny musí túto tému spracovať do vysielateľnej zvukovej podoby. Ide o amatérsku súťaž, preto nahrávky si budú sami vzájomne hodnotiť predovšetkým zúčastnení redaktori, moderátori, hudobní dramaturgovia a zvukári z jednotlivých univerzitných rádií (TLIS Bratislava, Aetter Trnava, Karavána Trnava, MLADOSŤ Nitra, RAPEŠ Žilina, Rádio X Žilina, PULZ Ružomberok, ŠTuRKo Košice, RÁDIO 9 Košice a Rádio PaF Prešov). Nováčikom v súťaži je študentské rádio KARAVÁNA, ktoré pôsobí na vysokoškolských internátoch Miloša Uhra v Trnave.

Jubilejná Rádiorallye je znovu  podujatím s medzinárodnou účasťou: predstavia sa dve amatérske rádiá z Českej republiky: Rádio K2 z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach a Rádio R z Masarykovej univerzity Brno.

Univerzitné rádiá sú „liahňou“ rozhlasových talentov aj pre profesionálne prostredie, preto v odbornej hodnotiacej porote prisľúbili účasť zástupcovia z profesionálnych médií: zo Slovenského rozhlasu RTVS, z Rádia Expres, z FUN rádia a z Rádia Jemné melódie. Rozhlasoví profesionáli si pripravili pre svojich mladších kolegov konzultácie i odborné workshopy zamerané na prácu redaktorov, moderátorov, hudobných dramaturgov, technikov i kreatívcov. Pozvanie prijali aj zástupcovia Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA), ktorí vysvetlia mladým rozhlasovým tvorcom zákonitosti autorského práva. Rádio Slovensko odvysiela z podujatia reláciu Nočná pyramída v piatok 11. apríla 2014 od 22.20 hod. do polnoci.

RádioRallye 2014: Tlačová správa [570.4 KB, application/pdf]