Detská univerzita 2017: Miesto, kde sa zabáva aj učí!

Projekt Detská univerzita na UCM v Trnave má tento rok svoju piatu premiéru. Týždňový maratón plný hier, zábavy ale aj získavania nových vedomostí odštartovala v pondelok 3. júla práve naša FMK.

Detská univerzita UCM (DUCM) je organizovaná pre deti vo veku od 9 do 14 rokov. Každý rok má prípravu podujatia na starosti iná súčasť univerzity. Tento rok milá povinnosť padla na Inštitút fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Piešťanoch. Na programe a priebehu samotnej DUCM sa však podieľajú viacerí zamestnanci aj doktorandi zo všetkých fakúlt UCM.

„Keďže ide o univerzitu, v pondelok ich v štúdiu privítala slávnostná imatrikulácia a v  piatok zakončia program promóciou. Veľa z detí k nám chodí každoročne, z čoho máme radosť. Veríme, že aj tento rok bude úspešný a deti zažijú veľa  nového,“ prezradila nám na úvod Mgr. Slávka Gracová, PhD., jedna z každoročných organizátoriek.

Začíname!

Pondelkový deň bol v réžii FMK. Deti k nám na Skladovú dorazili presne na čas, o 8:15. Tiché priestory budovy, v ktorých na posledných detailoch pracovali vedúci svojich súťažných stanovíšť, sa behom sekundy zaplnili vravou a smiechom asi 60 detí. Po rozdelení do skupín sa jednotlivé tímy smelo pustili do naplánovaného programu.

Nedočkavci čakajú na prerozdelenie do tímov.

Každý tím čakalo 7 stanovíšť, na ktorých si deti aj s vedúcimi skupín vyskúšali všetky typy hier. Od vonkajších – jednoduchá mini olympiáda, cez spoločenské – cibrenie pozornosti s pexesom, súťaž v stolnom futbale, tanečný súboj, až po virtuálnu realitu. Tam okúsili ako sa víťazí v pretekaní na F1 alebo kreslí v 3D priestore.

Preteky vo virtuálnej realite sa páčili všetkým deťom.

Okrem hrania sa v priestoroch rádia Aetter aj  niečo nové naučili o zvukoch. Ako ich kombinovať, pretvárať alebo dokonca vyrábať. Výsledkom celodennej snahy bol vymyslený príbeh o mimozemšťanoch útočiacich na planétu Zem. Deti sa na svojom výtvore nesmierne zabávali a kútikmi úst trhalo aj organizátorom. Našťastie pre nás mal príbeh pozitívny koniec.

Tvorba zvukov v priestoroch rádia Aetter.

Na záver programu bol pre deti pripravený súťažný kvíz. Jeho cieľom bolo preveriť si či si deti z celého dňa odnesú aj vedomosti. Dobrým znamením po prečítaní každej otázky bolo množstvo mávajúcich rúk v miestnosti.

Čo na deti ešte čaká?

V utorok deň prebiehal pod vedením IFBLR. Deti čakal bohatý program pripravený v areáli na Ranči pod Babicou v Bojnej. Aktivity boli spojené s pohybom, s rehabilitáciou, so športom a zdravotníckou výchovou. Okrem jazdy na koni sa deti naučili hrať ruské kolky, získali základy v prvej pomoci a precvičili sa v aerobiku. Dnešný sviatok Cyrila a Metoda začali s FF  kladením venca k súsošiu vierozvestcov a pokračovať budú turistikou na neďalekú Katarínku. Vo štvrtok organizáciu programu preberie FSV, deti sa stretnú s hasičmi a navštívia futbalový štadión A. Malatinského v Trnave. V piatok im FPV  ukáže malé vedecké pokusy a deň zakončia slávnostne – imatrikuláciou.

Prečo vznikla DUCM?

DUCM sa inšpirovala existenciou detských univerzít v Európe. V Trnavskom samosprávnom kraji je projekt detskej univerzity prvý svojho druhu.  Obsahový a tematický rámec DUCM je prispôsobený záujmom a požiadavkám detí s cieľom priblížiť im život na univerzite a na jednotlivých fakultách.

Autor: Simona Mičová
Foto: Peter Lančarič