Detská univerzita 2017: Miesto, kde sa zabáva aj učí!

Projekt Detská univerzita na UCM v Trnave má tento rok svoju piatu premiéru. Týždňový maratón plný hier, zábavy ale aj získavania nových vedomostí odštartovala v pondelok 3. júla práve naša FMK.

Detská univerzita UCM (DUCM) je organizovaná pre deti vo veku od 9 do 14 rokov. Každý rok má prípravu podujatia na starosti iná súčasť univerzity. Tento rok milá povinnosť padla na Inštitút fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Piešťanoch. Na programe a priebehu samotnej DUCM sa však podieľajú viacerí zamestnanci aj doktorandi zo všetkých fakúlt UCM.

„Keďže ide o univerzitu, v pondelok ich v štúdiu privítala slávnostná imatrikulácia a v  piatok zakončia program promóciou. Veľa z detí k nám chodí každoročne, z čoho máme radosť. Veríme, že aj tento rok bude úspešný a deti zažijú veľa  nového,“ prezradila nám na úvod Mgr. Slávka Gracová, PhD., jedna z každoročných organizátoriek.

Začíname!

Pondelkový deň bol v réžii FMK. Deti k nám na Skladovú dorazili presne včas, o 8:15. Tiché priestory budovy, v ktorých na posledných detailoch pracovali vedúci svojich súťažných stanovíšť, sa behom sekundy zaplnili vravou a smiechom asi 60 detí. Po rozdelení do skupín sa jednotlivé tímy smelo pustili do naplánovaného programu.

Nedočkavci čakajú na prerozdelenie do tímov.

Každý tím čakalo sedem stanovíšť, na ktorých si deti aj s vedúcimi skupín vyskúšali všetky typy hier. Od vonkajších – jednoduchá mini olympiáda, cez spoločenské – cibrenie pozornosti s pexesom, súťaž v stolnom futbale, tanečný súboj, až po virtuálnu realitu. Tam okúsili ako sa víťazí v pretekaní na F1 alebo kreslí v 3D priestore.

Preteky vo virtuálnej realite sa páčili všetkým deťom.

Okrem hrania sa v priestoroch rádia Aetter aj  niečo nové naučili o zvukoch. Ako ich kombinovať, pretvárať alebo dokonca vyrábať. Výsledkom celodennej snahy bol vymyslený príbeh o mimozemšťanoch útočiacich na planétu Zem. Deti sa na svojom výtvore nesmierne zabávali a kútikmi úst trhalo aj organizátorom. Našťastie pre nás mal príbeh pozitívny koniec.

Tvorba zvukov v priestoroch rádia Aetter.

Na záver programu bol pre deti pripravený súťažný kvíz. Jeho cieľom bolo preveriť si či si deti z celého dňa odnesú aj vedomosti. Dobrým znamením po prečítaní každej otázky bolo množstvo mávajúcich rúk v miestnosti.

Čo na deti ešte čaká?

V utorok deň prebiehal pod vedením IFBLR. Deti čakal bohatý program pripravený v areáli na Ranči pod Babicou v Bojnej. Aktivity boli spojené s pohybom, s rehabilitáciou, so športom a zdravotníckou výchovou. Okrem jazdy na koni sa deti naučili hrať ruské kolky, získali základy v prvej pomoci a precvičili sa v aerobiku. Dnešný sviatok Cyrila a Metoda začali s FF  kladením venca k súsošiu vierozvestcov a pokračovať budú turistikou na neďalekú Katarínku. Vo štvrtok organizáciu programu preberie FSV, deti sa stretnú s hasičmi a navštívia futbalový štadión A. Malatinského v Trnave. V piatok im FPV  ukáže malé vedecké pokusy a deň zakončia slávnostne – imatrikuláciou.

Prečo vznikla DUCM?

DUCM sa inšpirovala existenciou detských univerzít v Európe. V Trnavskom samosprávnom kraji je projekt detskej univerzity prvý svojho druhu.  Obsahový a tematický rámec DUCM je prispôsobený záujmom a požiadavkám detí s cieľom priblížiť im život na univerzite a na jednotlivých fakultách.

Autor: Simona Mičová
Foto: Peter Lančarič